Sedmé číslo bulletinu Mozaika ročníku 2007, který vydává kanadská ambasáda v Praze, přineslo smutnou zprávu. Těžká nemoc ukončila životní pouť její dlouholeté pracovnice ILONY BOLDOVÉ. Když mi v listopadu 2004 nabídla v pražském hotelu Pyramida svoji vizitku, stálo pod jejím jménem Commercial Office (a samozřejmě také francouzsky Agent commercial). Na české straně vizitky pak bylo uvedeno obchodní poradce. Jak velvyslanectví ve své zprávě dodalo, paní Boldová byla pilířem jeho obchodní sekce. Na zastupitelském úřadu pracovala dlouhých třicet sedm let.
V hotelu Pyramida se onoho dne, 26. listopadu 2004, konalo mimořádně příjemné setkání. Do jednoho ze salonků se vypravili lidé, které pojí láska k vínu rámovaná přátelským vztahem ke Kanadě. Ambasáda Země javorů tam pořádala, ve spoluprací s ontarijskou vinařskou firmou Pillitteri Estates Winery (PEW) z městečka Niagara-on-the-Lake a jejím pražským partnerem, společností Vinotéka - Sudova vína - Jiří Culek, prezentaci a ochutnávku kanadských vín včetně vína ledového.
Když jsem několik měsíců předtím z automobilu kanadských hostitelů obdivoval rozlehlý komplex proslulé university v ontarijském městě Guelph (obr. vlevo), sotva mě mohlo napadnout, že za nějaký čas okusím v srdci Evropy plody práce její mimořádně úspěšné absolventky. Dnes je z ní půvabná mladá dáma, jmenuje se SUE-ANN STAFF a v době, kdy jsem se zúčastnil pražské ochutnávky, působila ve firmě PEW ve funkci vinařského sklepmistra. Samotný podnik není příliš starý - v polovině 90. let XX. století ho založil emigrant ze Sicílie Garry Pilliteri v klidném viktoriánském městečku Niagara-on-the-Lake(obr. vlevo s květinami v popředí) na břehu Ontarijského jezera, kam přitéká Niagara River (nejnižší obr. na pravé straně) poté, co opustí světoznámé vodopády. Do roku pořádání pražské prezentace(2004) získali Pilliteriovi úctyhodných 350 medailí z domácích a zahraničních soutěží včetně vinaři ceněné CIVART TROPHY z francouzského Bordeaux. Sama Sue-Ann (obr. vpravo) je nositelkou ontarijského titulu Vinařka roku 2002.
Na prezentační akci oslovil přítomné nejprve Jiří Culek, v té době jediný dovozce vín od PEW nejen v ČR, ale v celé postkomunistické východní Evropě. Připomněl specifika ledového vína, jehož hrozny se sbírají při teplotě minus osm stupňů a nižší. Vyniká sladkou chutí a intenzivní vůní. V Evropě nejsou pro jeho produkci tak příznivé podmínky jako v Ontariu, kde chladné zimní počasí zaručuje každoroční sklizeň. Pěstitelé přitom podstupují značné riziko, když nechávají hrozny na keřích po hlavní zářijové sklizni. Důvodů je víc. Sladké plody se stávají snadnou kořistí ptáků i jiných zvířat, navíc déšť může způsobit hnilobu a kroupy opadávání bobulí. Také proto je pořízení ledového vína drahou záležitostí.
Spolu s Ilonou Boldovou byla přítomna obchodní rada kanadského velvyslanectví LYNE-MARIE TREMBLAY, která uvedla, že ačkoli se Kanaďané zabývají pěstováním vína více než 200 let, významnějších úspěchů dosáhli teprve v posledním čtvrtstoletí. Velké oblibě se těší víno ze Země javorů ve Spojených státech, v zemích EU a také v Asii. V roce 2002 činil kanadský export přes 14 milionů litrů.
Jedinou stinnou stránkou akce, které se ze známých tváří zúčastnil senátor Edvard Outrata, v emigraci působil v kanadských federálních službách, a zpěvák Pavel Bobek, byla nepřítomnost viceprezidenta PEW Charlese Pillitteriho. Prý se zatoulal na cestě po Evropě kdesi mezi Itálií a Budapeští. Na to s humorem sobě vlastním zareagovala paní Boldová: ŽE PAN VICEPREZIDENT NEDORAZIL, JE SAMOZŘEJMĚ ŠKODA, ALE MNOHEM DŮLEŽITĚJŠÍ JE, ŽE DORAZILO JEHO VÍNO. Následná degustace jí dala plně za pravdu. Návštěvníci měli možnost vychutnat z elegantních lahví nalévané věhlasné a tradičně znamenité ledové víno odrůdy VIDAL, nebo vynikající ročník 2002 CABERNETU SAUVIGNON - mimořádné vůně a jedinečné chuti. Výjimečnost okamžiku umocnil opravdový unikát v podobě šumivého ledového vína, ideální jako přípitek pro vrcholné okamžiky života, k nimž toto pražské setkání s kanadským vínem právem náleželo.
Ano, až sem, ke skvělým výsledkům práce jezerních vinařů z Ontaria, produkujících nápoje z révy, jež se vyznačují neobyčejnou elegance a jemnosti, jsme se dostali při vzpomínce na paní Ilonu Boldovou. V mé mysli bude navždy spojena s okamžiky, při nichž jsem si plně uvědomil, že Kanada není jen zemí sportu, příjemných lidí, úchvatných přírodních krás a magických vodopádů, ale také úžasně lahodného vína, nápoje králů. Už proto nemůže být zapomenuta - Kanada, ani paní Ilona Boldová.